Working Lives

MIMA (Middlesbrough Institute of Modern Art)

Gobscure: yu have already survived

Live Theatre

The North East Emerging Artist Award

Seaton Delaval Hall

Owtside 2: Sheida Shekarian and Kotryna Abromaitytė

No More Nowt

Degree Shows 2024

The ANNE Directory comprises 1 screening, 5 workshops, 2 family events, 72 exhibitions, 2 socials, 1 special event, 1 class, 3 talks, 1 performance, 1 in-conversation, 1 walk and 2 discussion across the North East region.

Do you have an event you’d like to include in our directory? Email info@anne.art.

Michael Rakowitz: The Waiting Gardens of the North

Wed – Sun, 10am – 6pm

Baltic Centre for Contemporary Art

Murmuration

10am – 5pm

The Bowes Museum

Jacqueline Poncelet: In the Making

Tue – Sat, 10am – 4.30pm; Sun, 12 – 4pm

MIMA (Middlesbrough Institute of Modern Art)

Wildlife Photographer of the Year

Mon – Sat, 10am – 4pm

Sunderland Museum and Winter Gardens

Ingrid Pollard: There is Light in the Fissures

Feb, Apr – Jul daily, 10am – 4pm (except 26, 27 Feb). Mar, Wed – Fri, 10am – 4pm

Belsay Hall, Castle & Gardens

She Shall Be Called Woman

Mon – Sat, 10am – 4pm

Bishop Auckland Town Hall

Dressing Room No.1

Mon – Sat, 10am – 4pm

Bishop Auckland Town Hall

Seb Trend: XTRALIFE

Mon – Sun, 10am – 5pm

Opening event 14 March, 6 – 8pm

Northern Gallery for Contemporary Art

Baltic Open Submission 2024

Wed – Sun, 10am – 6pm

Preview 15 March, 6.30 – 11pm

Baltic Centre for Contemporary Art

Chris Killip & Graham Smith: Life in The Iron Valley

Mon – Wed, 10am – 4pm; Fri – Sat, 10am – 4pm

Land of Iron

Lily Senner: Tyneside Dreaming

Wed – Sun, 10am – 6pm

Preview 15 March, 6 – 11pm

Laura Lancaster: My Echo, My Shadow

Mon – Sun, 10am – 5pm

Opening event 14 March, 6 – 8pm

Northern Gallery for Contemporary Art

Kirsty Adams: Ceramics Showcase

Mon – Sun, 10am – 5pm

The Biscuit Factory

People’s Art

Mon – Sun, 10am – 5pm

National Glass Centre

Oliver Kilbourn: My Life as a Pitman

Wed – Sun, 10am – 4pm

Woodhorn Museum

Building: an exhibition under construction

10am – 5pm

Farrell Centre

Mike Collier: Songs of Place and Time

Mon, 9am – 7pm; Tue – Wed, 9am – 5pm; Thu, 9am – 7pm; Fri, 9am – 5pm; Sat, 9am – 1pm

The Gallery, Gateshead Library

Owtside 2: Sheida Shekarian and Kotryna Abromaitytė

Accessible at all times

No More Nowt

Working Lives

Tue – Sat, 10am – 4.30pm; Sun, 12 – 4pm

MIMA (Middlesbrough Institute of Modern Art)

Northumbrian Assemblages

Tue – Sat, 9am – 3pm

Launch event 4 May, 6 – 8pm

RePUBlic Gallery

Hazel Plater: Toon Fans United

Mon – Wed, 10am – 5pm; Thu, 10am – 7pm; Fri, 10am – 5pm; Sat, 10am – 4pm

Newcastle City Library

Queen’s Hall Photo Open

Mon – Sat, 10am – 4pm

Queen’s Hall Arts Centre

Hexham & District Photographic Society

Mon – Sat, 10am – 4pm

Queen’s Hall Arts Centre

Oceans of Kindness

Tue – Thu, 11am – 4pm; Sat, 1 – 4pm (not 18 May)

Shieldfield Art Works

Elaine Vizor: Photography With or Without a Camera — or Rules

Mon – Tue, 9am – 6pm; Wed, Fri, 9am – 5pm; Thu, 10am – 6pm; Sat, 9am – 4pm

Crown Street Art Gallery

Redcar 500

Wed – Thu, 11am – 4pm; Fri, 11am – 7pm; Sat, 11am – 4pm

Redcar Contemporary Art Gallery

Turner: Art, Industry & Nostalgia

Mon – Sat, 10am – 4.30pm

Laing Art Gallery

Younity Mural

Fri, Sat, Mon, Tue, 9am – 5.30pm

Grainger Market

Igor Tavares: Phases Within the Cycle

Wed, 11am – 3pm (and by appointment)

Preview 10 May, 6 – 7.30pm

Dry Water Arts Centre

The Vasseur Baltic Artist’s Award — Joanne Coates: Middle of Somewhere

Wed – Sun, 10am – 6pm

Preview 10 May, 5 – 8pm

Baltic Centre for Contemporary Art

Franki Raffles: Photography, Activism, Campaign Works

Wed – Sun, 10am – 6pm

Preview 10 May, 5 – 8pm

Baltic Centre for Contemporary Art

Degree Shows 2024

See individual events for details

The North East Emerging Artist Award

Wed – Sun, 10am – 5pm

Seaton Delaval Hall

Threads in the Ground & The Bound

Mon – Sun, 10am – 5pm

The Biscuit Factory

Endless Forms, Most Beautiful

Wed – Sat, 12 – 4pm

Northern Print

Laura Pedley: Finding Hope

Mon – Sun, 10am – 5pm

The Biscuit Factory

Rooted

Mon – Sun, 10 – 4pm

Launch event 18 May, 2 – 4pm

Dovecote Street Arts

Drawing Attention: Emerging Artists in Dialogue

Tue – Sat, 10am – 5pm

Hartlepool Art Gallery

Stories in Stitch

Mon – Sun, 10am – 5pm

The Bowes Museum

Northumbria University BA Fine Art degree show

Wed – Sun, 10am – 6pm

Preview 22 May, 4 – 8pm

Baltic Centre for Contemporary Art

Degree Shows 2024

Abdullah Qureshi: We were never meant to survive

Wed – Sat, 12 – 5pm

Preview 21 May, 5 – 8pm

Vane

Northumbria University BA Fine Art degree show

Thu, Fri, Sat, Mon, 10am – 4pm

Preview 22 May, 4 – 8pm

Northumbria University

Degree Shows 2024

Lena Archbold: Felting Connections

Tue, 1 – 9pm; Wed, 9am – 5pm; Thu, 9am – 9pm; Fri – Sat, 9am – 4pm

Arts Centre Washington

Eternal Ascent: Bentley Beetham and the 1924 Mount Everest Expedition

Mon – Sun, 10am – 5pm

Oriental Museum

Lesley Hicks: Between Here and There

Tue – Fri, 10am – 4pm

Preview 23 May, 6pm

Platform A Gallery

Lowry and the Sea

Wed – Sun, 11am – 4pm

Granary Gallery

Newcastle University BA Fine Art Degree Show 2024

Mon – Sat, 10am – 5pm

Preview 24 May, 6 – 9pm

Hatton Gallery

Degree Shows 2024

Dry Run 2024

Tue – Fri, 10am – 4pm; Sat, 10am – 5pm

Preview 24 May

Shipley Art Gallery

Colour Field: Kirsty Adams, Jill Campbell & Katie Mawson

Tue – Fri, 10.30am – 5pm; Sat, 11am – 4pm

Preview 30 May, 5 – 7.30pm

Gallagher & Turner

The Northern School of Art Degree Show 2024

Mon – Thu, 10am – 7pm; Fri – Sat, 10am – 6pm

The Northern School of Art

Degree Shows 2024

Hagg

Sat – Sun, 5 – 9pm

Duke's Hagg Wood

C.Mae Bloom: a picture of space with the stars cut out, pasted over a window, in full daylight

Sat & Sun, 12 – 5pm

Preview 31 May, 6 – 8pm

Thirty Six Gallery

Hazel Plater: Toon Fans United

Tue, Thu, 9am – 5.30pm; Sat, 9am – 1pm

Forest Hall Library

Newcastle College Degree Shows

Mon – Sat, 9.30am – 5pm

Preview 7 June, 5.30 – 9pm

Assembly House

Degree Shows 2024

Motherother

Wed – Sat, 12 – 5pm

Preview 7 June, 1 – 3pm (caregiver-friendly event); 5 – 8pm (with bar)

The NewBridge Project

XY3: University of Sunderland BA Fine Art Degree Show

Mon – Fri, 10am – 4pm; Sat, 10am – 3pm

Preview 7 June, 5 – 8pm

University of Sunderland

Degree Shows 2024

Artful Struggles: Contemporary Art from Sri Lanka

Mon, 9am – 7pm; Tue – Wed, 9am – 5pm; Thu, 9am – 7pm; Fri, 9am – 5pm; Sat, 9am – 1pm

The Gallery, Gateshead Library

Christy Burdock: Labour of Love

Sat, 11am – 5pm; Sun, 11am – 3pm

Visual Arts in Rural Communities

University of Sunderland Art and Design Degree Shows 2024

Mon – Sun, 10am – 4pm

Sunderland Museum and Winter Gardens

Degree Shows 2024

Jeremy Deller: The Battle of Orgreave

Mon – Sun, 10am – 5pm

Northern Gallery for Contemporary Art

Eleanor Cully Boehringer & Craig Stewart Johnson: Nothing but the blurb

Sat & Sun, 12 – 5pm

Preview 21 June, 6 – 8pm

Thirty Six Gallery

Hannah Perry

Wed – Sun, 10am – 6pm

Preview 21 June, 6 – 8.30pm

Baltic Centre for Contemporary Art

Summer Exhibition 2024

Mon – Sat, 10am – 5pm; Sun, 10am – 4pm

The Old School Gallery

Gail Curry: 3000 Miles of Colour

Wed – Sat, 9am – 5pm

Preview 30 June, 1pm - 4pm

Wild and Free Gallery

Miranda Whall: When Earth Speaks

Wed – Sat, 12 – 5pm

Preview 26 June, 5 – 8pm

Vane

New Light Art Prize 2024

Mon – Sun, 10am – 5pm

The Biscuit Factory

Annette Chevallier: A Walk by the River

Mon – Sat, 9.30am – 5pm

Preview 29 Jun, 2 – 4pm

Newcastle Arts Centre

Ian Macdonald: Fixing Time

Mon – Sun, 10am – 5pm

Northern Gallery for Contemporary Art

Ian Macdonald: Fixing Time

Mon – Sat, 10am – 4pm

Sunderland Museum and Winter Gardens

Kith and Kinship: Norman Cornish and LS Lowry

Mon – Sun, 10am – 5pm

The Bowes Museum

Summer Ceramics Festival

Wed – Sat, 9am – 5pm

Preview 18 August, 1 – 4pm

Wild and Free Gallery

Mani Kambo

Wed – Sun, 10am – 6pm

Baltic Centre for Contemporary Art

Back to top